Kawiarka elektryczna

Kawiarki  może nie są zbyt popularne w Polsce, ale we Włoszech nie znajdziesz gospodarstwa bez kształtnego Moka. Te kompaktowe czajniczki  wytwarzają mocną czarną kawę, która rywalizuje z espresso tylko, że kosztuje 100 razy mniej niż profesjonalny ekspres do kawy. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to znaleźć odpowiedni model dla siebie. 

Pojemność kawiarek

Wielkość kawiarki określa się za pomocą jednostki tz - tazza. Odpowiednio kawiarki występują w rozmiarach. 1tz-50ml, 2tz-100ml, 3tz-150ml, 4tz-200ml, 6tz-300ml, 8tz-400ml, 10tz-500ml, 12tz-600ml.

Kawa z kawiarki jest mocna. Parząc kawę w kawiarce w rozmiarze 10tz otrzymamy około 500ml kawy. Jednak taką ilość kawy możesz rozcieńczyć wodą uzyskując jeszcze więcej kawy. 

Z jakich materiałów są zrobione kawiarki?

Tradycyjnie kawiarki wykonane są z aluminium, jednak niektóre modele mogą być wykonane ze stali nierdzewnej. Na rynku można też spotkać kawiarki ceramiczne. Włoskie czajniczki aluminiowe są niedrogie i lekkie, chociaż czyszczenie ich jest trudniejsze niż stalowych. Kawiarki ze stali nierdzewnej są trwalsze i łatwiejsze w czyszczeniu jednak kawiarki ze stali kosztują więcej niż kawiarki aluminiowe. 

Kawiarki na kuchenkę czy kawiarka na prąd?

Aby zaparzyć kawę, większość kawiarek musi być podgrzewana na płytce kuchennej, jednak na rynku można również znaleźć  elektryczne modele kawiarek z własnymi wbudowanymi elementami grzewczymi. Oba rodzaje kawiarek przygotowują taką samą kawę. Przewagą modeli elektrycznych może być to, że często możesz zaprogramować czas włączenia kawiarki. Możesz ustawić kawiarkę tak, aby włączyła się sama o określonej godzinie. Kafeterka elektryczna może być doskonałym rozwiązaniem w podróży.

Uchwyt kawiarki

Plastikowe uchwyty mogą nie wyglądać tak atrakcyjnie jak uchwyty metalowe, ale pozostają chłodne, gdy kawiarka się nagrzewa. Nie musisz używać specjalnych rękawic, żeby nalać sobie kawy. 

Kształt

Tradycyjne kształt rozpoznawalny na całym świecie to wzór kawiarki Bialetti. Makinetki te mają ośmiokątne podstawy. Wiele firm wzoruje się na tym wzorze, chociaż niektóre współczesne modele mają okrągłe podstawy. 

Jak zrobić kawę w kawiarce?

A. Kawiarka składa się z trzech głównych części: dolnej komory, lejka i górnej komory. Aby zrobić kawę, napełnij dolną komorę wodą do poziomu tuż poniżej zaworu ciśnieniowego, a następnie dodaj zmieloną kawę do lejka i wyrównaj ją bez ubijania. Następnie umieść lejek w dolnej komorze, przykręć górną komorę i podgrzej kawiarkę. Jeśli masz kafeterię elektryczną, po prostu włącz ją. Gdy woda wrze w dolnej komorze, ciśnienie wypchnie ją w górę lejka, przez fusy i do górnej komory. Gdy cały płyn dotrze do górnej komory, Twoja kawa jest gotowa do picia.

Czy kawa z kawiarki to prawdziwe espresso?

Kawa zaparzona w kawiarce moka nie jest tak mocna, jak prawdziwe espresso, ale jest zdecydowanie mocniejsza niż zwykła czarna kawa filtrowana. W związku z tym można ją rozcieńczyć prawie wrzącą wodą, lub dodać spienione mleko i zrobić latte czy cappuccino.