12# Kawa przelewowa - czym różni się od klasycznego espresso?

19 / 02 / 2024

O espresso słyszał właściwie każdy. Większości kojarzy się z małą porcją intensywnej, czarnej kawy. A czy wiesz, czym jest kawa przelewowa? To efekt jednej z najprostszych metod alternatywnego zaparzania kawy. Do tego możesz przygotować ją w kilka minut we własnym domu!

Z artykułu dowiesz się:

  • Kawa przelewowa - co to jest i jak ją zrobić?

  • Jak to zrobić krok po kroku? 

  • Czym różni się kawa przelewowa od espresso?

Kawa przelewowa - co to jest i jak ją zrobić?Proces przygotowania kawy przelewowej, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na przelewaniu wody przez zmielone ziarna kawy. Co to jest kawa przelewowa? To nic innego jak kawa zaparzona w:

lub innym urządzeniu, które wykorzystuje drobny filtr.

Do przygotowania  kawy przelewowej wystarczy bardzo popularny ekspres przelewowy lub proste urządzenie zwane dripperem

        
Dripper do kawy   Ekspres przelewowy

Jednym z najbardziej popularnych na świecie dripperów  jest Hario V60.

Wykonany w postaci lejka. Do lejka wkłada się filtr papierowy. Do filtra wsypuje się kawę. Całość stawia się na filiżance. 

Drippy można kupić w wykonaniu ceramicznym lub z plastiku. Dla zabieganych doskonałym rozwiązaniem będzie natomiast kawa z ekspresu przelewowego, ten bowiem wykorzystuje podobny mechanizm, co metoda manualna.

Jak zrobić kawę przelewową?  • Do drippera włóż przepłukany wcześniej, papierowy filtr. Wsyp do niego porcję świeżo palonych i zmielonych ziaren kawy.

  • Zacznij powoli przelewać całość gorącą wodą. Kolistymi ruchami przelewaj resztę wody.

  • Pozwól, by napar powoli spływał kroplami do właściwego naczynia.

Więcej o przygotowaniu kawy w Dripperze przeczytasz:

Dripper do kawy jak go używać?

Jeśli cenisz wygodę, zdecyduj się na ekspres przelewowy

Czym różni się kawa przelewowa od kawy z ekspresu ciśnieniowego?Kawa przygotowana w ekspresie będzie bardziej intensywna w smaku, zaś aromaty będą bardziej wyczuwalne. Wszystko za sprawą dużego ciśnienia, któremu poddaje się napar. Kawa w ekspresie zaparza się szybko (1-2 minuty), natomiast przygotowanie jej metodą przelewową zajmuje więcej czasu (około 5 minut). Woda przelewana jest powoli, co sprawia, że równie wolno uwalniają się aromaty z ziaren do naparu. Kawa filtrowana jest więc łagodniejsza i subtelna w smaku.

Jaką kawę do metody przelewowej wybrać?Aby cieszyć się maksimum smaku i aromatów wydobywających się z kawy, wybierz dobrej jakości, świeżo palony produkt. Efekt spotęgujesz mieląc ziarna tuż przed jej przygotowaniem. Wypróbuj metodę przelewową i ciesz się bogactwem nut smakowych płynących z ulubionego napoju!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii