Praska francuska zbudowana jest ze szklanej lub metalowej zlewki z tłokiem. Tłok wykonany z siateczki o bardzo drobnych oczkach, która pozwala na przepływ kawy zatrzymując fusy. Wysokiej jakości praski francuskie wykonane są ze szkła borokrzemowego, które jest odporne na zmiany temperatury, a elementy dodatkowe wykonuje się ze stali szlachetnej, drewna lub tworzywa sztucznego.
Jak parzyć kawę w zaparzaczu tłokowym FRENCH PRESS?
To prawdopodobnie jeden z najprostszych sposobów na smaczną i aromatyczną kawę.
- Do parzenia używaj zawsze świeżo palonej kawy z palarni. Dzięki temu masz pewność, że używasz ziarem któe są świeże i aromatyczne.
- Ziarna kawy powinny być zmielone średnio grubo lub grubo – dzięki temu nie będą przedostawały się nad sito kafetiery.
- Do naczynia należy wsypać odpowiednią ilość kawy – zasadniczo powinna to być czubata łyżeczka 6g na każde 100 ml naparu.
- Zaparzanie powinno trwać nie więcej niż 4 minuty i w tym czasie można założyć pokrywkę jednak nie naciskając tłoka.
- Po 4 minutach zamieszać drewnianą łyżką napar.
- Pokrywę z sitem założyć się po upływie założonego czasu i nacisnąć tłok tak aby fusy zepchnąć na dół naczynia.
- Gotowy napar rozlać do filiżanek.
Oczywiście nie jest to sztywna zasada zaparzania. Jeśli twój napar był za słaby nastęnym razem zmiel odrobinę drobniej. Zmiel kawę grubiej, jeśli był szorstki i nieprzyjemny w smaku. Ważne jest, aby po czasie zaparzania, zaparzoną kawę rozlać do filiżanek lub innego naczynia. Pozostawienie kawy w zaparzaczu, pomimo tego że kawa zostanie sprasowana nie zachamuje parzenie co doprowadzi do bardzo mocnej i ostrej kawy.
Trzeba pamiętać, aby kafetierę dokładnie umyć. Drobniejsze fusy mogą zostać na sicie, które bywa kłopotliwe w czyszczeniu. Ich pozostawienie tam na dłużej może spowodować, że po jakimś czasie smak naparu będzie się pogarszał. Ilość kawy wsypywanej do naczynia należy dopasować do własnych upodobań oraz charakterystyki danego gatunku – kawy mocne można dodawać w mniejszych ilościach lub zaparzać nie 4, ale 3 minuty.
Dla kogo French Press?
Zdania ekspertów są podzielone: niektórzy twierdzą, że kawa z kafetiery nie będzie miała pełnego smaku, inni – że odda wystarczająco dużo związków aromatycznych, by nie dało się wyczuć różnicy z profesjonalnie przyrządzonym naparem. Zamiast ekspresu do kawy do domu jednak będzie to całkiem niezłe rozwiązanie. Kawa świeżo palona zaparzona w ten sposób z pewnością będzie lepsza niż typowa „kawa po polsku”, a że to niewielki koszt, warto przynajmniej spróbować.
Wady i zalety French Pressu
Jest to przede wszystkim tani sposób – najtańsze kafetiery tego typu kosztują około 20 złotych, choć ich jakość jest przeciętna, a pojemność niewielka. Za większe, półlitrowe naczynia znanych marek, trzeba zapłacić około 100 złotych. Jedną z bardziej znanych firm sprzedających French Pressy jest duńska firma Bodum założona w 1944r w Kopenchadze.
Czyszczenie urządzenia jest banalnie proste, a trwałość niemal nieograniczona. Kawa zaparzona w ten sposób raczej nie urzeknie koneserów, ale jako zamiennik ekspresu do kawy do biura kafetiera sprawdzi się znakomicie.
French Press nie wymaga czasochłonnego przygotowania ziaren, ale poza tym samo naczynie można też wykorzystać do podawania herbat lub soków, a także do parzenia zielonej kawy, choć znawcy doradzają, aby raczej tego unikać. Mimo że samo szkło nie przyjmie obcych zapachów, to już tworzywa i drobne sitka mogą zatrzymać cząstki smakowe, a później zepsuć smak kawy.