2# Zielona kawa - to musisz o niej wiedzieć!

29 / 09 / 2019

kawa zielona w kawiarce

Swoją popularność osiągnęła głównie dzięki właściwościom odchudzającym i prozdrowotnym. Wyróżnia się na tle innych kaw bogactwem dostarczanych składników odżywczych i mineralnych. Zielona kawa - bo o niej mowa - to niezła gratka dla każdego konesera niecodziennych smaków. Chcesz wiedzieć, jakie korzyści niesie za sobą regularne spożywanie tego wyjątkowego napoju i jak wpływa na organizm? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim jej spróbujesz!

Zielona kawa - co to takiego?

Zielona kawa powstaje w wyniku zbioru surowych, dojrzałych nasion czerwonych jagód kawowca. Tak, to dokładnie to samo drzewo, którego zmielone ziarna poddane obróbce termicznej pijesz codziennie rano! Oba składniki powstają w wyniku cyklu tej samej rośliny, a odróżnia je tylko jedna cecha. W przypadku produkcji zielonej kawy, ziaren nie poddaje się prażeniu, tak jak robi się to w przypadku pozostałych rodzajów kawy. To natomiast sprawia, że zachowują one swój naturalny kolor. Dzięki temu przygotowany napar przybiera zieloną barwę i pozwala delektować się kawą w tak niespotykanym kolorze.

Dlaczego warto wykorzystać produkt, w którym wcześniej pominięto prażenie nasion? Proces palenia ma silny wpływ na jakość ziaren kawy, ich smak, właściwości oraz wartości odżywcze, dostarczane potem do organizmu. Z badań porównujących własności kawy zielonej i palonej oraz ich stopień kwasowości w skali Soxhleta - Henkla jasno wynika, że zielona kawa odznacza się niższą kwasowością (8,3-8,7°S-H), niż kawa palona (11-13,3°S-H). I to dlatego zielona kawa jest tak docenianym produktem na rynku spożywczym. Palenie ziaren sprawia, że zmieniają się odczuwalne nuty, zapach i kolor napoju oraz zapewnia jego wyjątkowy smak i aromat. Prażenie powoduje również utratę części cennych składników mineralnych. Zielona kawa zaś to najlepszy sposób na codzienne przyswojenie dodatkowej dawki witamin.

Zielona kawa - jak smakuje?

Należy pamiętać, by nie mylić kwasowości kawy z jej kwaśnym posmakiem! Zielona kawa jest łagodniejsza i mniej gorzka, niż kawa czarna. Jednak mimo niższej kwasowości, wyczuwalny jest jej delikatnie kwaśny posmak, który można przyrównać do ziołowej herbaty. Koneserzy małej czarnej z pewnością będą zaskoczeni wyczuwalnymi nutami. Jednak warto otworzyć się na nietypowe doznania. Zwłaszcza, że zielona kawa niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych właściwości. Spożywanie tego napoju będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących nowych doświadczeń smakowych oraz ceniących bogactwo wartości odżywczych w produktach.

worek lniany z zielona kawa

Zielona kawa - wartości odżywcze, witaminy i minerały

Co jeszcze musisz wiedzieć o zielonej kawie? Jest ona źródłem wielu cennych składników, które wspomagają poprawną pracę organizmu. Możliwość przyswojenia tak potężnej dawki minerałów przekonuje nawet najbardziej wybrednych koneserów, by przyzwyczaili swoje kubki smakowe do codziennego jej spożywania. Szereg korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą regularne picie zielonej kawy, jest warty takiej zmiany. Co dokładnie zyskasz, zamieniając małą czarną na jej zdrowszą wersję?

Zielona kawa w 100g suchego produktu dostarcza:

  • 300 kalorii,
  • 11g białka,
  • 30g węglowodanów,
  • 13g tłuszczów,
  • kofeinę,
  • kwas chlorogenowy.

 

Jedna filiżanka takiej kawy (bez dodatku cukru i mleka) dostarcza około 25 kalorii. Nie różni się więc kalorycznością od kawy czarnej. Dodatkowo kwas chlorogenowy jest odpowiedzialny za właściwości, które pozytywnie wpływają na proces odchudzania. Jest to więc połączenie idealne dla osób będących na redukcji.

Zielona kawa jest bogata w witaminy, takie jak:

  • witamina B1,
  • witamina B2,
  • witamina B12,
  • witamina C,
  • kwas foliowy,
  • kwas pantotenowy.

Oto składniki mineralne, których dostarczy Ci zielona kawa:

  • cynk,
  • fosfor,
  • magnez,
  • mangan,
  • potas,
  • sód,
  • wapń,
  • żelazo.

zielona kawa w kawiarce

Zielona kawa - czy jest zdrowa?

Jakie są prozdrowotne właściwości zielonej kawy? Istnieją badania potwierdzające, że zielona kawa przyczynia się do poprawy samopoczucia między innymi u pacjentów z cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym. Głównym powodem tego jest zatrzymanie większości składników odżywczych, osiągane przez pominięcie procesu palenia ziaren. Jedna z takich substancji, kwas chlorogenowy, wspomaga leczenie otyłości. Nic więc dziwnego, że produkty z ekstraktem z zielonej kawy zawładnęły rynkiem suplementów diety. Są chętnie stosowane przez osoby z nadwagą oraz aktywne fizycznie, wymagające mocnego połączenia zastrzyku energii z substancjami wspomagającymi redukcję. Zielona kawa zwalcza też wolne rodniki, poprawiając tym samym kondycję organizmu.

Zielona kawa a nadciśnienie

Wspominany wcześniej kwas chlorogenowy, który zawiera w sobie zielona kawa, wspiera organizm w walce z nadciśnieniem tętniczym. Podczas badań naukowcy zaobserwowali spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego u grupy pacjentów z nadciśnieniem. Efekt taki nastąpił po 14 dniach codziennego spożywania naparu z ziaren zielonej kawy. Inna grupa badaczy natomiast stwierdziła spadek jedynie ciśnienia rozkurczowego. Badania nad tym, jak zielona kawa wpływa na ciśnienie dalej trwają i warto być na bieżąco z ich aktualnymi wynikami. Pewne jest natomiast, że udowodniono jej wpływ na regulację ciśnienia krwi.

Zielona kawa a cukrzyca

Liczne publikacje naukowe wykazały dobroczynny wpływ zielonej kawy na gospodarkę węglowodanową. Jednym z objawów towarzyszących cukrzycy jest nadwaga. Zielona kawa natomiast to doskonałe źródło substancji ułatwiających walkę z otyłością.

Zielona kawa a odchudzanie

Bardzo często słyszy się, że zielona kawa wspomaga odchudzanie, a na jej bazie powstają liczne suplementy diety ułatwiające redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej. Ekstrakt z nasion zielonej kawy pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. W jaki sposób? Ogranicza wchłanianie glukozy, przez co organizm jest zmuszony do korzystania z zapasów.

Zielona kawa a kofeina

Zielona kawa zawiera w swoich ziarnach 0,3-2,3% kofeiny, co stanowi o około 5% mniej, niż ziarna kawy palonej. Filiżanka małej czarnej dostarcza 70-140mg kofeiny, natomiast małej zielona zapewnia 64-133mg kofeiny. Jeżeli potrzebujesz solidnego zastrzyku energii, z powodzeniem możesz zamienić zwykłą kawę na jej niepaloną odmianę. Nie tylko nie odczujesz spadku energii, ale też wpłynie ona pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Wypij zieloną kawę z rana lub przed treningiem. Zielona kawa pozwoli Ci dać z siebie więcej!

Zielona kawa - kiedy nie wolno jej pić?

Mimo wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą zielona kawa, nie każdy może sobie pozwolić na jej spożywanie. Istnieją przeciwwskazania, podobnie jak w przypadku kawy czarnej. Z powodu zawartości kofeiny, powinny unikać jej przede wszystkim osoby borykające się z chorobami serca. Kobietom w ciąży również nie zaleca się pić zielonego naparu. Należy pamiętać, że nie istnieją jednoznaczne badania gwarantujące brak wpływu zielonej kawy na pozostałe substancje, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność w trakcie łączenia jej z innymi suplementami diety oraz lekami. Pamiętaj, by nie popijać nią tabletek! Uważnie obserwuj, jak reaguje na tę odmianę kawy Twój organizm.

Zielona kawa - jak ją przygotować?

Zielona kawa jest dostępna na rynku zarówno w postaci ziarnistej, jak i mielonej. Oczywiście najlepszym wyborem będą zielone ziarna, które zostaną rozdrobnione bezpośrednio przed przygotowaniem naparu. Jedna porcja kawy to około 10-15g produktu. Taką miarę należy zmielić w młynku do kawy, a następnie zalać 250ml wody o temperaturze około 90°C. Pamiętaj, by nie zalewać jej wrzącą wodą, ponieważ w ten sposób zniszczysz dobroczynne właściwości napoju. Pozostało Ci już tylko cieszyć się niecodziennym smakiem pysznej, zielonej kawy!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii