Kawa na czczo - szkodzi czy pomaga?

25 / 07 / 2020

W niektórych krajach kawa jest tak popularna, że jej  spożycie rywalizuje z dziennym spożyciem wody. (1)

Pita w rozsądnych ilościach poprawia koncentrację, nastrój, funkcjonowanie mózgu oraz wydajność. Kofeina zawarta w kawie może również chronić przed cukrzycą typu 2, choroby serca i chorobami związanymi z pamięcią. (2)

W artykule na podstawie przeprowadzonych badań dowiesz się Czy kawa na pusty żołądek nie jest szkodliwa dla zdrowia?

Kawa a żołądek

Przeprowadzone badania pokazują, że gorycz zawarta w kawie może powodowań powstawanie większej ilości kwasu żołądkowego (3)

Tym samym wiele osób twierdzi, że po kawie odczuwa zaburzenia jelitowe, zgagę, wrzody, nudności i niestrawność.  Niektórzy sugerują, że picie kawy na pusty żołądek jest szkodliwe dla ścianek żołądka. 

Przeprowadzone badania nie potwierdzają tych teorii. Sugerują, że nie ma związku pomiędzy kawą  a problemami trawiennymi i niezależnie czy pijesz ja na pusty żołądek, czy nie. (4)

W ślepym teście u grupy przetestowano spożycie kawy pusty żołądek oraz żołądek pełny. W grupie osób, które były wyjątkowo wrażliwe na kawę, w obu przypadkach doświadczyli oni zgagi, niestrawności lub wymiotów. Nie było znaczenia czy wypili kawę na pusty, czy na pełny żołądek (5)

Pomimo badań testów i innych prób ważne jest, aby obserwować swój organizm. Jeżeli po wypiciu kawy na pusty żołądek masz problemy trawienne, a po posiłku tych problemów nie masz, to rozważ picie kawy po jedzeniu.

PODSUMOWANIE

Kawa zwiększa zawartośc kwasów żołądkowych. badania nie potwierdzają, że wpływa to na problemy trawienne u większości ludzi. Dlatego picie kawy na pusty żołądek jest całkowicie bezpieczne.

Czy kawa podnosi hormon stresu?

Innym często przytaczanym argumentem jest to, że kawa pita na pusty żołądek podnosi poziom kortyzolu, czyli hormon stresu.

Kortyzol u człowieka pomaga regulować metabolizm, ciśnienie krwi oraz poziom cukru. Jednak długotrwały wysoki poziom kortyzolu u człowieka powoduje poważne choroby. Między innymi cukrzycę, choroby serca czy osteoporozę. Badania pokazują, że poziom kortyzolu we krwi człowieka zmienia się w ciągu dnia. Z rana jest najwyższy. W ciągu dnia spada i znowu jest wysoki we wczesnej fazie snu. (6)

Kawa stymuluje produkcję kortyzolu we krwi. Dlatego niektórzy twierdzą, ze picie kawy z rana gdzie człowiek po przebudzeniu ma już i tak wysoki poziom może być niebezpieczne.

Jednak produkcja kortyzolu u ludzi pijących kawę regularnie jest znikoma lub nie podnosi poziomu wcale. Poza tym jest niewiele dowodów na to, że picie kawy z pełnym żołądkiem zmniejsza tę reakcję (7)

PODSUMOWANIE

Kawa może powodować przejściowy wzrost kortyzoru  we krwi. Jednak jest to małoprawdopodobne, że spowoduje to problemy zdrowotne niezależne czy pijesz je na pusty czy pełny żołądek.

Inne skutki uboczne picia kawy na czczo

Kawa może mieć również kilka negatywnych skutków ubocznych. Bez znaczenia jest to czy pijesz ją na pusty, czy pełny żołądek.

Kawa może uzależniać! Geny niektórych osób sprawiają, że są bardzo wrażliwi na kofeinę. (8)

Picie kawy może powodować zmiany w odporności na kofeinę i niektóre osoby, aby uzyskać ten sam efekt, spożywają jej coraz więcej.

Picie dużej ilości kawy dziennie powoduje niepokój, kołatanie serca, ataki paniki. U innych osób badania pokazały bóle głowy, migreny, wysokie ciśnienie krwi. 

Większość ekspertów zgadza się, że należy ograniczyć spożycie kofeiny do 400 mg dziennie.


Przeczytaj artykuł: Ile kofeiny ma kawa


 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii