12 powodów, dlaczego kawa jest zdrowa (badania naukowe)

24 / 10 / 2021

Z pewnością nie raz czytałeś lub słyszałeś dyskusje na temat kawy. Pić, czy nie pić - odwieczne pytanie kawoszy. Wierz lub nie, media jednego dnia wychwalają ją, że jest zdrowa, a innego straszą zachorowaniem na raka. Komu wierzyć? Badaniom! Jeśli tak jak ja, tylko czekasz na swoją filiżankę kawy, uzbrój się w cierpliwość… poniżej znajdziesz swoje dowody na to, że jest naprawdę zdrowa. 

Dlaczego straszą nas kawą

Słyszałeś, że kawa powoduje raka? Jasne! Jeśli będziesz w stanie wypić 2 tysiące filiżanek dziennie, możesz być prawie pewny, że wylądujesz w szpitalu. Skąd ten pomysł? Na podstawie badań myszy, jakby nikt nie pamiętał o tym, że nasz metabolizm działa inaczej.

CNN donosi: „no statistically significant association between dietary acrylamide intake and various cancers”. Oznacza to w skrócie, że nie ma żadnych statystycznych dowodów na to, że akrylamid w diecie powoduje raka. Zastanawiasz się pewnie, co to jest akrylamid? Jest to organiczny związek chemiczny, który znajdziesz w chipsach, frytkach, ciastkach, a nawet w herbatnikach. Dowiedz się więcej o akrylamidzie

Czy kawa jest taka zdrowa? Analiza najnowszych 127 badań nazywanych wprost „super badaniami” to potwierdza, ale jest jeden haczyk… nie powinna być spożywana przez każdego! Zastanawiasz się, czy chodzi o ciebie? Jeśli jesteś w ciąży, to odpowiedź brzmi TAK. Jeśli nie, możesz spokojnie wypić kolejną filiżankę kawy nie tylko dla smaku. Przejdźmy do szczegółów, na które czekasz od początku.

Kawa przyspiesza metabolizm

Zastanawiasz się pewnie, po co ci szybszy metabolizm i co ma do tego kawa. Dobrze, zadam ci dwa proste pytania: ciągle jesteś na diecie? Walczysz z tkanką tłuszczową? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, pij kawę! Myślisz, że dlaczego chudzi ludzie są zawsze szczupli, pomimo tego, że mogą jeść ile chcą i kiedy chcą? Metabolizm! 

Możesz mi nie wierzyć, ale kofeina zawarta w małej czarnej przyspiesza metabolizm nawet o 3 do 11%! Brzmi nieprawdopodobnie? Sprawdź skład suplementów na odchudzanie – na pewno znajdziesz w nich sporą dawkę kofeiny. 

Inne badania udowadniają, że kofeina może przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej o 10% u otyłych osób i…. 29% u szczupłych! Jak się pewnie domyślasz, trzeba ją pić często i regularnie. Filiżanka kawy u znajomych tak naprawdę w niczym ci nie pomoże.

Zanim opowiem ci więcej o zdrowotnych właściwościach kawy, musisz wiedzieć o tym, że kofeina przyspiesza usuwanie wolnych kwasów tłuszczowych aż o 44%... co to znaczy? Przekładając to na zrozumiały język, zamienia twój tłuszcz na energię!  

Jest oczywiście jeden haczyk… jeśli uwielbiasz słodzoną kawę, najlepiej o smaku karmelowym z dużą ilością tłustego mleka – zapomnij o efektach. Z przykrością donoszę, że na odchudzanie działa tylko picie czarnej kawy. 

Zobacz badania: 1, 2, 3, 4.

Kawa sprawi, że będziesz szczęśliwszy

Budzisz się bez humoru? A może mało rzeczy daje ci radość? Napij się kawy zaparzonej w swoim domowym ekspresie! Tak, sama w sobie na pewno sprawia ci przyjemność, ale według badań w Harwardzie, 4 filiżanki kawy dziennie obniżają aż o 20% ryzyko zapadnięcia na depresję. 

Jak z pewnością słyszałeś, choruje na nią „tylko” 3% Polaków. Niestety głośno mówi się o tym, że są to zaniżone dane… Pomyśl, że wystarczy trochę pysznej kawy, żeby być szczęśliwszym człowiekiem. Czy recepta na szczęście może być taka prosta?

Dowodów nigdy za mało, co? Inne badania przeprowadzone na ponad 200 tysiącach osób wskazują, że picie 4 i więcej filiżanek kawy dziennie o 53% zmniejsza ryzyko popełnienia samobójstwa. Brzmi niemożliwie? Sam zobacz badania!

Zobacz badania: 1, 2, 3.

3.Kawa jest największym źródłem antyoksydantów

Co to są antyoksydanty i dlaczego ich potrzebujesz? W skrócie, są to przeciwutleniacze walczące z wolnymi rodnikami tlenowymi. W zasadzie chronią one komórki organizmu przed ich zniszczeniem. Pomyśl, że oznacza to, że wolniej się zestarzejesz i zmniejszysz ryzyko zachorowania na astmę, cukrzycę, nowotwory… można by długo wymieniać, ale przejdźmy do rzeczy. Co ma wspólnego kawa i antyoksydanty?

Jak pokazują badania, kawa zawiera mnóstwo antyoksydantów i może dostarczać ich więcej, niż warzywa i owoce! Niemożliwe? To zerknij na nasze źródła.

Zobacz badania: 1, 2, 3.

Kawa podniesie twój poziom energii

Pijesz kawę, żeby nie czuć się zmęczonym? Jak się domyślasz, to najbardziej znany efekt małej czarnej, który potwierdzają liczne badania. Tak, trafiłeś – wszystko za sprawą wspomnianej już kofeiny.

Nie zdziw się, ale kofeina jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie! Wiesz, co stanie się z twoim ciałem po wypiciu kawy? Kofeina zostanie wchłonięta do twojego systemu krwionośnego, płynąc wraz z krwią do mózgu. Co dzieje się potem? 

Kofeina blokuje neuroprzekaźnik o nazwie adenozyna, przez co wzrasta ilość innych neuroprzekaźników takich jak norepinefryna i dopamina. Zadajesz sobie pytanie, jakie to ma znaczenie? Ogromne! Badania pokazują, że poprawia się wtedy twoja pamięć, poziom energii, czas reakcji i inne funkcje mózgu.  

Zobacz badania: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Kawa poprawi twoją sprawność fizyczną

Tak jak się domyślasz, znowu wszystko za sprawą kofeiny. Co ma wspólnego kawa ze sportem? Kofeina stymuluje twój system nerwowy, zwiększając produkcję adrenaliny. Mówiąc najprościej, adrenalina przygotowuje twój organizm do walki lub ucieczki, a zatem twoje ciało musi być w pełnej gotowości. 

Badania pokazują, że kofeina może poprawić twoje osiągnięcia sportowe o 11-12%! Idziesz biegać lub trenować na siłowni – nie zapomnij o filiżance kawy.

Jeszcze jedna ważna wiadomość! Jeśli regularnie trenujesz będziesz zachwycony z faktu, że picie kawy redukuje potreningowy ból mięśni. Mnóstwo badań pokazało, że zmniejsza ona odczuwany ból podczas i po wysiłku nawet do 3 dni.

Zobacz badania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Kawa dostarczy ci witamin

Łykasz ciągle suplementy diety, bo nie jesteś w stanie zjeść takiej ilości warzyw i owoców, jaką zalecają specjaliści? A co, jeśli powiem, że kawa również jest doskonałym źródłem witamin?

Co zawiera filiżanka kawy:

- ryboflawina (B2) – 11% dziennego zapotrzebowania (RDI);
- witamina B5 – 6% RDI;
- magnez i potas – 3% RDI;
- witamina B3 – 2% RDI.

A teraz ciekawostka dla miłośników zdrowego odżywiania. Jedne z badań dowodzą, że kawa dostarcza o 600% więcej antyoksydantów niż owoce, warzywa, wino, a nawet zielona herbata. Też trudno byłoby mi w to uwierzyć, ale wystarczy zerknąć na badania.

Zobacz badania: 1, 2.

7.Kawa może uchronić cię przed demencją i Alzheimerem

W młodym wieku rzadko myślimy o demencji czy Alzheimerze, gdyż dosięgają one osób powyżej 65 roku życia. Jednak zanim osiągniesz ten wiek, po prostu pij kawę i zdrowiej się odżywiaj.

Jak się domyślasz, badania pokazują, że kawosze mają aż o 65% niższe ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera.

Jak mówi Dr. Arendash, badacz: „Daily consumption of caffeinated coffee appears to be the best dietary option for long-term protection against Alzheimer’s memory lost”. Najkrócej mówiąc – codzienne picie kawy z kofeiną, to najlepszy sposób związany z żywieniem, który ochroni cię przed utratą pamięci w chorobie Alzheimera. 

Zobacz badania: 1, 2.

8.Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona

Demencja i Alzheimer? A co powiesz na Parkinsona? Na pewno chcesz żyć długo i w zdrowiu, dlatego użyj ulubionej kawiarki i przygotuj sobie filiżankę małej czarnej. Według badań nawet jedna dziennie może zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na chorobę aż o 31%. 

Pewnie myślisz, że to niewiele? Inne badania wykazują, że jeśli będziesz spożywać aż pięć filiżanek kawy dziennie, zwiększysz swoje szanse o 60-61%, by prowadzić długie i zdrowe życie.

Zobacz badania: 1, 2, 3, 4.

9.Kawa zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz na pewno pobiegniesz zmielić kawę w młynku i szybko zasiądziesz z nią w fotelu…. Mała czarna zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 2! Pewnie słyszałeś nie raz, że to najczęstszy typ cukrzycy, który jest spowodowany upośledzeniem wydzielania insuliny przez trzustkę (sprawdź, czym różnią się poszczególne typy cukrzycy).

Czy znowu chodzi o kofeinę? Co ciekawe, badacze nie są pewni, ale według nich kawosze mają o 23-50% niższe ryzyko zapadnięcia na tą chorobę. Jeśli bardzo obawiasz się tego typu cukrzycy, zaciekawią cię jeszcze inne badania – one donoszą, że redukcja ryzyka zachorowania może wynosić nawet 67%! 

Idąc dalej, na podstawie aż 18 badań, w których przebadano prawie pół miliona osób, zaledwie 1 filiżanka kawy dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 7%.

Zobacz badania: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

10.Kawa ochroni twoją wątrobę

Wiedziałeś o tym, że wątroba to największy grucz

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii