3# Ile kofeiny ma kawa?

06 / 10 / 2019

Ekspres kolbowy ekstrakcja espresso

To normalne, że kiedy zaczynasz odczuwać spadek energii, natychmiast zaczynasz myśleć o filiżance ulubionej kawy. Zawarta w niej kofeina pobudza nasze komórki do pracy na kolejnych kilka godzin. To doskonały sposób na uruchomienie rezerwowych zapasów siły przed ciężkim treningiem lub wysiłkiem umysłowym. Ale jak właściwie ta substancja wpływa na nasze ciało? Ile kofeiny ma kawa i jaka jej dawka może być niebezpieczna dla człowieka?

Czym jest kofeina?

Kofeina jest jedną z najbardziej znanych substancji psychoaktywnych, występującą naturalnie między innymi w ziarnach kawowca. W smaku gorzka, dzięki temu jest to naturalny pestycyd, który w ziarnach zielonej kawy, pełni funkcję ochronną przed szkodnikami.  Kofeina występuje również w czarnej i zielonej herbacie, coli, yerba mate oraz napojach energetyzujących. W rozsądnych dawkach jest zupełnie bezpieczna dla organizmu. Kofeina zaczyna działać po kilkunastu minutach, a efekt pobudzenia utrzymuje się około 4-5 godzin. Z tego też względu warto mieć na uwadze, że nie powinno się pić kawy niedługo przed snem, ponieważ może to skończyć się problemami z bezsennością.

Jak kofeina wpływa na organizm?

Kofeina zawarta w kawie pobudza metabolizm, podnosi ciśnienie i sprawia, że Twoje serce zaczyna bić szybciej. Co za tym idzie, po filiżance małej czarnej czujesz, że jesteś w stanie przenosić góry, moce obliczeniowe Twojego umysłu rosną, zaś najbardziej wymagający trening na siłowni wyzwala moc endorfin, zamiast uczucia zmęczenia.

Ciekawostka dla smakoszy, którzy piją kawę: jeśli chcesz poczuć prawdziwą moc orzeźwienia popołudniowej kawy, wypij ją tuż przed krótką drzemką. Po 20-30 minutach poczujesz się jak nowo narodzony, a to za sprawą połączenia kofeiny zawartej w kawie i odpoczynku. Taki zabieg pomoże Ci stanąć na nogi po ciężkim dniu w pracy i pozwoli aktywnie spędzić pozostałą część dnia.

Kofeina - jaka jest jej bezpieczna dawka?

Bezpieczna dzienna dawka kofeiny wynosi około 300 mg. Jednak za zasadę przyjmuje się, że można przyjąć około 5 mg na każdy kilogram masy ciała. Spożycie większej ilości tej substancji może powodować objawy przedawkowania - zawroty głowy, problemy z koncentracją, bezsenność, a nawet drgawki.

Warto też wspomnieć, że ludzki organizm dość szybko przyzwyczaja się do kofeiny. Uzależnienie od kofeiny jest z jednej strony niemożliwe, ale z czasem bez porannej filiżanki małej czarnej odczuwalne są efekty odstawienia, takie jak spadki energii i problemy z koncentracją. Dodatkowo, po pewnym czasie możesz czuć, że kawa nie przynosi już takiego pobudzenia, jak kiedyś. Możesz wtedy czuć potrzebę picia większej ilości mocniejszej kawy, ale uważaj! Zbyt duża ilość kofeiny może mieć opłakane skutki dla Twojego zdrowia!

Kto nie może spożywać kofeiny?

Kofeina jest niewskazana dla dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie powinny jej także spożywać osoby mające problemy z sercem. Kofeina ma silne właściwości pobudzające, a co za tym idzie, podnosi ciśnienie. Z tego też powodu powinny jej unikać osoby cierpiące na nadciśnienie. Substancja ta wzmaga również uczucie niepokoju i napięcie, dlatego powinny jej unikać osoby borykające się z nerwicą lękową oraz znajdujące się w sytuacji silnego stresu. Kofeina nie może być też łączona z niektórymi lekami. Jeśli regularnie jakieś stosujesz, sprawdź, czy picie kawy nie jest przeciwwskazane.

Ile kofeiny ma kawa?

Kawa parzona, czyli najbardziej popularny rodzaj naparu, zawiera około 200 mg kofeiny w filiżance. Jeśli chodzi o napój na bazie espresso, dawka ta wynosi 75 mg na porcję. Po tych liczbach widać, jak łatwo przedawkować kofeinę w codziennej diecie. Zwłaszcza jeśli lubisz dodatkowo pić duże ilości herbaty. Kawa rozpuszczalna zawiera 65-90 mg kofeiny w filiżance. A co z cappuccino? Mimo swej niepozornej formy ta mleczna kawa jest przygotowana na bazie espresso, co oznacza, że zawiera tyle samo kofeiny, co w kawie espresso.

Czy kawa bezkofeinowa zawiera kofeinę? Niech nie zwiedzie Cię jej nazwa. W porównaniu do pozostałych rodzajów kawy zawartość substancji pobudzającej w tym przypadku jest niższa i wynosi 2-12 mg. Wypijając jednak kilka kubków takiej kawy, można przyjąć zwykłą dawkę kofeiny. To ważna informacja dla wszystkich osób, których stan zdrowia nie pozwala na przyjmowanie kofeiny i łudzą się, że kawa bezkofeinowa będzie bezpiecznym zamiennikiem małej czarnej.

ziarna kawy z palarni kawy arabica 2cafe

Od czego zależy zawartość kofeiny w kawie?

Zawartość kofeiny w kawie zależy przede wszystkim od wielkości porcji. Im większa gramatura, tym więcej kofeiny w naparze. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj kawy. Pobudzający napój przygotowuje się z dwóch głównych gatunków kawy: Arabica i Robusty. To właśnie druga z nich, czyli Robusta, odznacza się wysoką, ponad dwukrotnie większą zawartością kofeiny w swoich ziarnach, niż Arabica.

Na zawartość kofeiny w kawie wpływa również sposób mielenia ziaren. Im drobniejsza metoda, tym większa powierzchnia cząsteczek i więcej kofeiny uwolnionej w trakcie parzenia kawy.

Ostatnim czynnikiem, mającym wpływ na zawartość kofeiny, jest czas parzenia. Im będzie on dłuższy, tym wyższy poziom kofeiny w naparze.

Jeżeli więc masz ochotę na poranną, silną dawkę pobudzenia, zdecyduj się na filiżankę kawy sypanej, najlepiej Robusty. Zmiel drobno większą porcję produktu i zaparzaj 5 minut. Jeśli natomiast potrzebujesz popołudniowej motywacji do aktywnego spędzenia reszty dnia, wybierz niewielką porcję średnio zmielonej Arabica zaparzanej przez 1-2 minuty.

Ilość kofeiny w kawie zależności od metody przygotowania

Chociaż poziomy ilości kofeiny w kawie są różne, jednak poniższa lista daje wyobrażenie, o tym czego, można oczekiwać od niektórych swoich zmielonych ziaren w filiżance kawy.

·        Espresso 29 - 100 mg (najczęściej 75 mg)

·        Espresso doppio 58 - 185 mg (najczęściej 150 mg)

·        Kawa bezkofeinowa  7 - 10 mg

·        Kawa bezkofeinowa doppio 14 - 20 mg

·        Kawa parzona Robusta 220 ml 140 - 200 mg

·        Kawa parzona Arabica 220 ml 140 - 200 mg

·        Kawa gotowana Grecka lub Turecka 200 ml 160 - 240 mg

·        Kawa z French Press 220 ml 80 - 135 mg

·        Kawa rozpuszczalna bezkofeinowa 200 ml 2 - 12 mg

·        Kawa rozpuszczalna 220 ml 65 - 95 mg

2cafe.pl opakowanie z kawa swieżo paloną

Jak kofeina wpływa na odchudzanie?

Kofeina jest środkiem powszechnie stosowanym w suplementach mających za zadanie przyspieszyć odchudzanie. Zaleca się też jej spożywanie przez osoby uprawiające sport. Jak to działa?

●    Pobudza - kofeina powoduje zwiększone wydzielanie adrenaliny, dopaminy i serotoniny. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, przyspiesza pracę serca i rozszerza naczynia krwionośne. Efektem tego jest odczuwalnie wyższy poziom energii, która umożliwia wysiłek fizyczny. Dodatkowym plusem jest podwyższona koncentracja, co przydaje się podczas wykonywania ćwiczeń. Zmęczony człowiek może spędzić godzinę na siłowni, ale przez brak sił wykonywać ćwiczenia niedokładnie. Solidna dawka kofeiny przyjęta przed treningiem nie tylko wyzwala ogromne pokłady energii, ale też ułatwia skupienie i dokładne wykonywanie zadań, co przekłada się na lepsze efekty. W ten sposób spalisz więcej tkanki tłuszczowej.

●    Przyspiesza przemianę materii - kofeina pobudza wydzielanie soku żołądkowego i może oddziaływać na procesy metaboliczne - lipolizę tkanki tłuszczowej i termogenezę. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania, które jednoznacznie potwierdzają wpływ kofeiny na redukcję masy ciała. Pewne jest natomiast, że substancja ta przyspiesza przemianę materii, stąd tak chętnie stosuje się ją w suplementach diety.

Pij kawę na zdrowie!

Jak widać, jeśli tylko nie istnieją przeciwwskazania, warto wprowadzić kawę jako element codziennej rutyny. Kofeina pobudza, pozwala wysilić zaspany umysł i pracować na pełnych obrotach. Dodaje energii niezbędnej w trakcie wysiłku fizycznego oraz pobudza przemianę materii, przez co odchudzanie staje się łatwiejsze. A do tego dobrze przygotowana kawa jest przepyszna. Pozwól sobie na ten zdrowy luksus!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii