Która kawa nie jest kwaśna

11 / 10 / 2021

Wiedziałeś o tym, że kawa jest naturalnie kwaśna? Szalone, co? Jest, i dlatego wywołuje u niektórych osób nieprzyjemną zgagę. Pomimo tego, że odrobina kwaskowatości w kawie pomaga wydobyć jej pełnię smaku, nie każdy ją lubi. Nie jest to jednak przegrana sprawa! Zobacz co zrobić, żeby zmniejszyć kwasowość kawy.

Dlaczego kawa wychodzi kwaśna?

Kawa zawiera aż 850 związków, dzięki którym zachwyca swoim smakiem i aromatem! Co ciekawe, kwasowość nie oznacza wcale kwaśnego, cierpkiego smaku – kawa ma pH na poziomie 7 – co oznacza, że jest ono obojętne. Posiada jednak wiele kwasów, o których zaraz dowiesz się więcej. Chcę jednak zaznaczyć jedno – nie tylko kwasy wpływają na zgagę

Jej przyczyną może być także kofeina, gdyż rozluźnia ona mięśnie przełyku. W zasadzie jeśli przerzucisz się na kawę bezkofeinową, problemy powinny zniknąć lub znacznie się zmniejszyć. 

Czy kwasy w kawie mogą być zdrowe?

Nie wierzysz, że jest sens się nad tym zastanawiać? A jednak! Kwasy w kawie są dla nas zdrowe, jak i nieco szkodliwe, w zależności od tego, co to za kwas. Przykładowo kwas jabłkowy i fosforowy (tak, naprawdę są w kawie!) dodają jej słodkiego smaku, a octowy i cytrynowy wpływają na większą kwaskowatość. Dobra kawa = kawa idealnie zbilansowana. 

Czy w kawie występują jeszcze inne kwasy? Tak – jest kwas chlorogenowy pomagający schudnąć, ale niestety dodający napojowi goryczy. W filiżance małej czarnej może wytworzyć się nawet kwas chinowy, ale tylko w sytuacji, gdy stoi ona przez dłuższy czas na źródle ciepła. Co w nim takiego złego? Po prostu powoduje kłopoty w układzie pokarmowym. To co robimy z tymi kwasami?

Kawa parzona na zimno

Wiemy, brzmi to trochę dziwnie, ale właśnie kawa parzona na zimno, tzw. Cold Brew (przepis na blogu!), jest uwielbiana przez osoby cierpiące na zgagę i inne problemy z układem trawiennym. Jak to działa? Parząc kawę na zimno kwasowość jest zneutralizowana, ponieważ na zmielone ziarna nie działa gorąca woda – zamiast tego moczą się w zimnej wodzie co najmniej przez dobę. Wierz lub nie, ale ta metoda pozwala pozbyć się do 70% kwasów!

Która kawa nie jest kwaśna?

Innym pomysłem jest poszukanie ziaren o naturalnie niskiej kwaskowatości, które znajdziesz np. w dobrej palarni kawy. Jak szukać? Zwróć uwagę na dłuższy czas palenia, który pomaga zmniejszyć kwasowość. Są to tak zwane ciemno palone kawy. Niektórzy usuwają także górną warstwę ziaren przed paleniem, by zmniejszyć ilość kwasu, ale niestety obniża to aromat – także coś za coś.

Temperatura parzenia kawy

Spieszysz się i zalewasz kawę wrzątkiem? To może być główna przyczyna tego, że jest zbyt kwaśna! Rozwiązanie tego problemu jest proste – kup czajnik z regulacją temperatury lub używaj termometru, żeby unikać nadmiernej ekstrakcji.

Pij arabicę a nie robustę

Ziarna arabiki są zazwyczaj mniej kwaskowate i mają niższą zawartość kofeiny. Lepiej być nie może!

A może reduktor kwasu

Jeśli jesteś zdeterminowany, by obniżyć kwasowość kawy, spróbuj użyć neutralizatora. Jak działa? Wywołuje reakcję chemiczną, która neutralizuje niektóre z kwasów. Może obniżyć kwasowość nawet do 90%, ale niestety trudno go znaleźć w Polsce.

Skorupki jajek do kawy

Pewnie przecierasz oczy ze zdziwienia – ale mówimy serio, nie wyrzucaj skorupek! Zawierają one wapń alkaliczny, który pomaga obniżyć kwasowość kawy. Oczywiście muszą być odpowiednio umyte, sparzone, żebyś nie złapał salmonelli… teraz zmiażdż skorupki i dodaj je do zmielonych ziaren, parząc kawę jak zwykle. Wiemy, nie jest to pomysł dla każdego, ale warto wiedzieć, jaka moc tkwi w zwykłych kurzych jajkach.

Z uwagą wybieraj glebę i wysokość uprawiania odmiany

Na pewno wiesz, albo się domyślasz, że każda kawa jest uprawiana w innych warunkach, stąd jej odmiany, znaczenia regionów. Nie jest to informacja bez znaczenia – gleba i wysokość wpływają na stopień kwaskowatości! Gleba wulkaniczna powoduje zakwaszenie, tak samo duże wysokości – dla przykładu kawa z Gwatemali może nie być dla ciebie najlepsza. Nie wiesz, jak masz sprawdzić te informacje? Po pierwsze – dobra palarnia. Po drugie – czytaj etykiety. Wystarczy sprawdzić skąd pochodzą ziarna i porównać warunki upraw.

Posól kawę

… sody oczyszczonej. Tak wiemy, solenie kawy wydaje się nieco ekstremalne, ale działa. Zarówno sól, jak i sodę możesz dodać do fusów przed parzeniem, by zmniejszyć zarówno goryczkę, jak i kwasowość. 

Kontroluj czas parzenia i stopień zmielenia ziaren

Wiedziałeś o tym, że wysoka kwasowość kawy może być spowodowana złą ekstrakcją? Już wyjaśniamy co to znaczy – po prostu za grubo zmieliłeś ziarna i za krótko lub za długo parzyłeś kawę. Spokojnie, rozwiązanie jest łatwe. Poszukaj poradników o tym, jak mielić kawę w zależności od metody jej parzenia oraz jak długo ją parzyć. Skrupulatność jest wszystkim.

Unikaj długiego podgrzewania kawy

Wpadłeś nie raz na pomysł, żeby trzymać kawę w termosie lub używać specjalnej podkładki utrzymującej jej ciepło? To masz odpowiedź na to, dlaczego ma wysoką kwasowość. O wiele lepiej jest ją ostudzić i podgrzać bezpośrednio przed spożyciem, niż ciągle utrzymywać w wysokiej temperaturze.

Dodaj mleka

Lubisz kawę z mlekiem? Nawet jeśli nie, to lepiej polub – mleko pomaga zrównoważyć poziom pH. Możesz dodać mleko krowie, roślinne, a także śmietankę – wypróbuj, co najbardziej ci odpowiada.

Do parzenia kawy używaj twardej wody

Jeśli w twoim kranie płynie twarda woda, a ty specjalnie zmiękczasz ją w dzbanku lub filtrami, robisz ogromny błąd. Twarda woda zawiera duże ilości wapnia, który skutecznie neutralizuje kwasy! 

Używaj papierowych filtrów

Nasza końcowa rada – używaj papierowych filtrów, które zatrzymują większość olejków i związków w kawie, także tych odpowiedzialnych za jej zakwaszenie. 

Kwasowość okiełznana

Teraz, znając już wszystkie sposoby zmniejszenia kwasowości, możesz ruszać do kuchni i rozpocząć testy. Naszym zdaniem powinieneś zacząć od starannego wybrania ziaren, nauczenia się właściwego procesu ich przyrządzania, a jeśli to nie pomoże, testowania skorupek, soli i innych pomysłów. W końcu kto, jeśli nie ty, może sprawdzić, co najlepiej działa?

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii