Czy kawa podnosi poziom cukru we krwi?

05 / 01 / 2021
Wiesz o tym, że każdy człowiek powinien przynajmniej raz do roku kontrolować swój poziom cukru we krwi?  Ja przed napisaniem  tego artykułu o tym nie wiedziałem. Zawsze to robiłem raz na kilka lat.  Zazwyczaj przy badaniach okresowych, które i tak w moim odczuciu wyglądają komicznie i są mało wiarygodne. Dobra przechodzę do sedna.
 
Boże liczby są porażające!
 
Zobrazuje ci to tak. Jeżeli mieszkasz w bloku, to prawdopodobnie twój sąsiad ma cukrzycę. Skąd to przypuszczenie? Co 11 osoba w Polsce ma cukrzycę! Dane pochodzą z 2018 roku z NFZ. Gorsze jest to, że wzrost z roku na rok jest tak duży, że szacuje się, że w 2030 będzie to co 8 osoba.
 
W 2017 roku w Polsce średnio co 2 godziny amputowano komuś stopę lub część nogi i to z powodu cukrzycy.
 
badanie poziomu cukru po kawie
 
Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko osób, które wiedzą, że mają cukrzycę, ale także zdrowych ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą o chorobie
 
No dobra dość tego straszenia. Pewnie zastanawiasz się, jak na poziom cukru wpływa codzienna filiżanka kawy?
Sprawdziłem i przeanalizowałem badania z różnych znanych instytutów naukowych i zobrazuje ci całą rzeczywistość oraz te badania. Dowiesz się, czy picie kawy może doprowadzić cię do zachorowania na cukrzycę. Jednak aby poznać temat, musisz wiedzieć, czym jest cukrzyca typu 1 i typu 2.
 

Co to jest cukrzyca?

Zanim dojdziemy do tego, co dzieje się z poziomem cukru we krwi po wypiciu kawy, wyjaśnię Ci w skrócie co to jest cukrzyca
 
Cukrzyca to stan, który powoduje, że poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, a organizm nie może prawidłowo wytwarzać i używać insuliny
 
Cukrzyca typu 1 - organizm nie wytwarza insuliny czyli hormonu który pomaga przejść z krwiobiegu do komórek organizmu.
 
Cukrzyca typu 2 - występuje najczęściej, jednak w tym przypadku organizm nie wytwarza insuliny w odpowiednich ilościach
 
Za wytwarzanie insuliny odpowiedzialna jest trzustka. Przy cukrzycy po prostu twoja trzustka nie wytwarza odpowiednich ilości insuliny. Osoby chorujące na cukrzycę cierpią na niewydolność wielu narządów – jeśli na nią zapadniesz, pogorszy się praca nerek, serca oczu.
 
Nas najbardziej interesuje  cukrzyca typu 2, ponieważ to właśnie na niego wpływa codzienne picie kawy.
 
Aż 80% osób chorych na cukrzycę ma właśnie typ 2
 
Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 2 lub masz podwyższone ryzyko na jej zachorowanie, konieczne jest stosowanie specjalnej diety ograniczającej cukier i korzystanie z leków
 
 
Na poziom cukru we krwi wpływa wiele czynników:
  • Jakie jedzenie spożywasz
  • Aktywność fizyczna
  • Leki
  • Wiek
  • Stres
  • Odwodnienie
  • Choroba
  • Miesiączki
  • Alkohol 
Idealny poziom cukru we krwi dla każdego człowieka bez cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, niezależnie od wieku, rano powinien wynosić mniej niż 100 mg/dl.
Pamiętaj, że poziom cukru we krwi może się zmieniać w ciągu dnia w wyniku wyżej wymienionych czynników.   
 

Kawa a cukrzyca

Podwyższony poziom cukru, to zwiększona dawka leków i szybsze pogarszania się pracy wielu narządów… kto by tego chciał?
Zanim jednak zrezygnujesz z kawy, przeczytaj co dokładnie dzieje się w twoim organizmie po jej spożyciu.
Na pewno nie raz słyszałeś, że kawa jest zła dla twojego zdrowia. Jeśli czytałeś nasze inne artykuły np. Dlaczego kawa jest zdrowa, wiesz, że to nieprawda, która jest potwierdzona badaniami. 
 
Kawa może zredukować nawet ryzyko zachorowania na raka! Jeśli tak rzeczywiście jest, dlaczego stanowi taki problem w przypadku poziomu cukru we krwi?
 
Mam dla ciebie dobrą i złą wiadomość… Dobra informacja jest taka, że kawa może uchronić cię przed cukrzycą typu 2 i badania to potwierdzają
Niestety, teraz zła wiadomość - jeśli już na nią chorujesz, może, choć nie musi, mieć zupełnie odwrotny efekt. Skąd to zamieszanie i jak to wszystko rozumieć?
 

Picie kawy a poziom cukru we krwi -badania

Najważniejsze, co musisz wiedzieć: każda osoba z cukrzycą typu 2 może inaczej reagować na dawkę kofeiny
Jedno przeprowadzone badanie sprawdziło, jak reagują ludzie z cukrzycą typu 2 po podaniu im tabletki zawierającej 250 mg kofeiny na śniadanie i kolejnej po upływie kilku godzin. To prawie tyle samo, co wypicie dwóch filiżanek kawy. Co się okazało? Ich poziom cukru we krwi był o 8% wyższy niż w pozostałych dniach.
To nie koniec złych informacji. Wyniki cukru podnosiły się także bardziej po każdym zjedzonym posiłku. Dlaczego? 
 
Kofeina może wpływać na to, jak reagujesz na insulinę – to właśnie ona reguluje, ile cukru dostaje się do twoich komórek. Wypicie filiżanki kawy  obniża twoją wrażliwość na insulinę.
Co to znaczy? 
W dużym uproszeniu twoje komórki będą pochłaniały tyle cukru z jedzenia i picia ile są w stanie… jak się domyślasz, nie jest to dobra informacja.
Jeśli już cierpisz na zaawansowaną cukrzycę typu 2, kawa może doprowadzić do poważnych kompilacji. Nie załamuj się jednak! Na wszystko istnieje rozwiązanie. 
 

Jak pić kawę, by nie podnosić poziomu cukru we krwi?

Dzisiaj niestety jest dużo kiepskich informacji… wystarczy zaledwie 200 mg kofeiny, żeby podnieść twój poziom cukru. Ta ilość odpowiada ok. 1 lub 2 kubkom kawy lub herbaty – tak, ona również posiada kofeinę! Ale spokojnie, kofeina wpływa na każdego inaczej. Zanim odstawisz swój ulubiony napój, wykonaj prosty test.
 
Uwaga, tylko dla cukrzyków!
 
Nie jedz ani nie pij nic przed 2 godziny, po czym zmierz swój poziom cukru we krwi. Wypij filiżankę kawy bez dodatku cukru czy mleka i odczekaj kolejne 2 godziny. W tym czasie nie jedz, nie ćwicz i unikaj stresu. W trakcie oczekiwania sprawdzaj poziom cukru co 30 minut i zapisuj swoje wyniki. Teraz po prostu zobacz, jak twój organizm reaguje na kawę – proste i jakie skuteczne! 
 
Jeśli chcesz ograniczyć wzrost poziomu cukru we krwi po wypiciu kawy, przestań ją słodzić i zrezygnuj z mleka. 
 

Jednak kawa jest zdrowa.

Pamiętasz o tym, że kawa może uchronić cię przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2?
W ostatnim czasie przeprowadzono szereg badań na ten temat. Ostatnie badanie z 2021 tylko to potwierdziło. Pij dobrą kawę najlepiej ziarnistą, a ryzyko cukrzycy typu 2 zmniejszy się.  Picie 3-4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza zachorowalność nawet o 25%
 
Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu antyoksydantów… ale najważniejsze, że działa! Jeśli chorujesz na cukrzycę, nie rezygnuj zupełnie z kawy – sprawdź, jak reaguje twój organizm lub przerzuć się na kawę bezkofeinową. Wiem, nie smakuje tak wybornie jak ziarna zmielone we własnym ekspresie, ale lepsze coś, niż nic!
 
 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii